Lock in with a Citori 825 Trap over and under shotgun. Features sculpted Grade III/IV checkered walnut buttstock with a raised Monte Carlo comb and semi-beavertail forearm with finger grooves. Engraved low-profile steel receiver with new styling, engraving, and a silver nitride finish. Fire Lite 2 Mechanical Trigger, Inflex II recoil pad, Invector-DS chokes. High-post trap rib.
Features :
Features :
- Gloss Finish Grade III/IV Walnut Stock with Vertical Grip and Palm Swell
- Monte Carlo Comb
- Semi-Beavertail Forearm with Finger Grooves
- 70/30 Point of Impact
| Stock | Walnut |
| Action | Over/Under |
| Sights | Hi-Viz |
| Restricted State2 | CO |
| Finish | Nitride |
| Manufacturer Part # | 0183244003 |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Chamber | 2.75" |
| Model | Trap |
| Grips | Walnut |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 30" |
| Caliber | 12 Gauge 2.75" |
| Color | Black, Silver |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| New Item | Y |
| DropShip Block | Y |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |