The S&W SD40 VE pistol features a polymer frame; stainless steel slide and barrel; SDT- Self Defense Trigger for optimal, consistent pull from first round to last; HiViz Fiber Optic green front/red rear sights; Tactile Loaded Chamber Indicator; ergonomic, textured grip; aggressive front and back strap texturing; Picatinny style rail and textured finger locator on frame for same hand-hold each time. Includes 2 magazines.
| Caliber | 40 S&W |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Description | Serrated |
| Grips | Black Textured |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight | 23 oz |
| Sight Configuration | HiViz Fiber Optic Front & Rear |
| Sight Style | Fiber Optic |
| Frame Finish | Matte Black |
| Action | Striker Fire |
| Safety | No |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length | 4" |
| Capacity | 10+1 |