Redefine slug accuracy with the refreshed Savage 220. The bolt-action platform is built like a rifle with features including the user-adjustable AccuTrigger system and a button-rifled, 22-inch barrel. It offers an oversized bolt handle and a tough synthetic stock. The receiver is drilled and tapped with a one-piece rail for mounting the scope of your choice, and they now feature the new AccuStock with AccuFit technology.
Features :
Features :
- "Fully rifled, bolt-action slug gun designed for 2 ¾"& 3" shells"
- Rugged synthetic stock with improved ergonomics and AccuStock
- Mossy Oak Break-Up Country camo stock
- Button-rifled barrel
- Detachable box magazine
- Thread-in barrel headspacing
- AccuFit technology with adjustable length-of-pull and comb height
| Restricted State2 | CO |
| Description | Accutrigger, Detachable Box Magazine |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Action | Bolt |
| Barrel Length | 22" |
| Hand | Right Hand |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Manufacturer Part # | 57380 |
| Model | Slug |
| Capacity | 2 Rounds |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Type of Barrel | Rifled |
| Color | Mossy Oak Break-Up Country |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |