The Mini-14 Tactical rifle offers inherent accuracy and quick repeat shot capability. Its Garand-style action with breech bolt locking system, is a fixed-piston gas system and self-cleaning which gives unparalleled reliability under harsh operating conditions. The steel receiver is drilled and tapped, has a Picatinny rail, and integral scope mounts that provides a stable mounting surface. The Mini-14 Tactical also has a cold hammer-forged, threaded barrel and ghost ring adjustable rear and blade front sights. Includes two magazines and scope rings.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| FireArm | yes |
| Metal Finish Group | Gray/Silver |
| Twist | 1:9" |
| Action | Semi-Auto |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Barrel Description | Threaded |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.70 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | 36.75" |
| Barrel Length | 16.10" |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Sights | Blade Front/Ghost Ring Rear |
| Capacity | 20+1 |
| Trigger | Standard |
| Metal Finish | Matte Stainless |