This lightweight carbine features a 16.25" threaded barrel, adjustable folding stock, Ruger Rapid Deploy folding sights and ambidextrous controls. With the stock set to the shortest length of pull, the LC Carbine is just 28.60" in length. The 10mm Auto carbine features right and left hand bolt releases, an octagonal handguard, reversible magazine release and is compatible with most off-the-shelf, Glock-pattern, 10mm Auto magazines. Includes one magazine, M-LOK QD sling socket and hex wrenches for disassembly.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Muzzle | Thread Protector |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Hand | Ambidextrous |
| Weight | 7.10 lbs |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | 30.60" |
| Barrel Length | 16.25" |
| Twist | 1:16" RH |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Description | Adj Folding |
| Sights | Adj Ruger Rapid Deploy |