Chambered in the 5.7x28mm cartridge, the FN PS90 utilizes blowback operation and fires from a closed bolt for greater accuracy and reliability. The FN PS90s civilian legal 16.04" cold hammer-forged MIL-SPEC barrel is equipped with an integrated muzzle brake to reduce recoil. Dual magazine latches, cocking handles and an innovative synthetic thumbhole stock with a molded-in sling attachment point help make the FN PS90 fully ambidextrous.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Hand | Ambidextrous |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | 26.23" |
| Weight | 6.28 lbs |
| Muzzle | Ported Muzzle Brake |
| Stock Description | Bullpup w/Thumbhole |
| Sights | Backup Iron |
| Caliber | 5.7x28mm |
| Receiver Material | Aluminum Alloy |
| Barrel Length | 16.04" |
| Capacity | 10+1 |