The legendary 686 action is a long-standing favorite among hunters and competitive shooters. It features two conical locking lugs at mid-action, right between the barrels, giving it great locking strength and durability.
Features :
Features :
- Two conical locking lugs
- Low profile receiver
- Excellent locking strength and durability
- Optima-HP F-IM-M-IC-C Chokes
- B-Fast Stock
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Color | Silver |
| Chamber | 3" |
| Stock | Adjustable Cheek Riser |
| Hand | Right Hand |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Manufacturer Part # | J686S1232BF |
| Model | 686 Silver Pigeon I Sporting |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Barrel Length | 32" |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |