The Taurus 605 T.O.R.O. is a revolver thats red dot ready. The new mount accepts optics that fit the Holosun K footprint. It still uses all steel construction, holds five shots
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Length | 3" |
| Frame Size | Small |
| Action | DA/SA |
| Caliber | 38 Special +P |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Rubber |
| Capacity | 5rd |
| Sights | Removable Front/Fixed Rear |
| Weight | 23.50 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |