Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus Defender 605 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. This model Taurus Defender 605 comes with night sights and VZ grips.
| Barrel Length | 3" |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Action | DA/SA |
| Caliber | 38 Special +P |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Grips | Black/Gray VZ |
| Capacity | 5rd |
| OAL | 7.50" |
| Sights | Night Front/Fixed Rear |
| Weight | 23.52 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |