The Taurus TH series features hammer-fired, SA/DA with a manual safety and an ergonomic, textured polymer grip/frame with an integrated accessory rail. The matte black carbon steel slide has front and rear drift adjustable Novak sights. The full-size TH pistol has a 4.25" slide for an OAL of 7.72" and interchangeable backstraps.
| Caliber | 40 S&W |
| Action | DA/SA |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Black |
| Type | Pistol |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Description | Serrated |
| Capacity | 15+1 |
| Grips | Black Finger Groove |
| Safety | Firing Pin Block/Manual |
| Barrel Length | 4.27" |
| Sight Configuration | Novak Drift Adj Front & Rear |
| Weight | 24.7 oz |
| Sight Style | Adjustable |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |