The S&W M&P has a reinforced polymer chassis, superior ergonomics, ambidextrous controls and proven safety features. In designing the M&P, Smith & Wesson considered the needs of military and law enforcement from every conceivable angle, so the M&P is the standard in reliability when your job is to serve and protect. The M&P Shield is slim, lightweight and easy to conceal. Includes two magazines.
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Caliber | 45 ACP |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Description | Serrated |
| Sight Style | Contrast |
| Grips | Black Textured |
| Capacity | 6+1 |
| Barrel Length | 3.30" |
| Weight | 20.50 oz |
| Sight Configuration | 3-Dot White |
| Frame Finish | Matte Black |
| Action | Striker Fire |
| Barrel Type | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Safety | Thumb |