Smith & Wesson J-Frame revolver is designed to fire a full power round and is as simple and easy to use as it is reliable. The Model 340 PD is a variation of the M40 Centennial AirLite which integrates the time-tested features of the original with modern advancements. This model has an matte black scandium alloy frame, Titanium alloy cylinder, black stainless steel barrel, Hi-Viz fiber optic green front and fixed u-notch rear, and an external hammer.
| Barrel Length | 1.88" |
| Frame Size | J-Frame |
| OAL | 6.30" |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Type | Revolver |
| Caliber | 38 Special +P |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Polymer |
| Capacity | 5 |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Hammer Style | Concealed |
| Weight | 11.80 oz |
| Cylinder Finish | Titanium |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Sights | HiViz Green Dot Front/Fixed Notch Rear |
| Action | DAO |