The M&P Shield is an easy to conceal pistol that offers professional grade features with simple operation and reliable performance day or night. The Performance Center Shield offers features Black anodized trigger, grip safety and barrel; factory ported barrel and slide; lightening cuts in slide for reduced weight; Picatinny-style rail and Hi-Viz Litewave H3 Tritium/Litepipe Sights. Includes two magazines and cleaning kit.
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Material | Polymer |
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Caliber | 380 ACP |
| Safety | Grip/Thumb |
| Action | SAO |
| Weight | 18.5 oz |
| Barrel Length | 3.80" |
| Sight Configuration | HiViz Litewave H3 |
| Slide Description | Lightening Cut/Serrated |
| Barrel Type | Stainless Steel Ported |
| Frame Finish | Matte Black |