The 686 model comes with Performance Center's unfluted cylinder; chrome teardrop hammer; cylinder cut for moon clips; PC tuned action; vent rib 5" barrel and interchangeable front sight with an adjustable rear. Includes moon clips.
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Finish | Stainless |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Action | DA/SA |
| Caliber | 38 Special +P |
| Grips | Black Finger Grooved |
| Frame Size | L-Frame |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 7 |
| Sights | Interchangeable Front/Adj Rear |
| OAL | 10.60" |
| Hammer Style | Teardrop |
| Weight | 38.40 oz |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |