Performance Center guns originate from standard design or are created from the ground up. This model features a titanium cylinder; 2.5" stainless steel barrel; recessed precision crown; PC-tuned action; custom wood grip and a red ramp front sight with an adjustable rear sight. Includes moon clips.
| Grips | Finger Grooved Wood |
| Barrel Finish | Stainless |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Action | DA/SA |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Frame Size | L-Frame |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| FireArm | yes |
| Sights | Ramp Front/Adj Rear |
| Capacity | 7 |
| Caliber | 9mm Luger |
| OAL | 7.50" |
| Cylinder Finish | Titanium |
| Weight | 31.40 oz |
| Barrel Length | 2.50" |
| Includes | Moon Clips |