The Baby Rock has a 3.75" barrel and weighs in at 1.62 lbs loaded. Includes stable low profile angled sights designed for consistent accuracy and reliability. Also included is a comfortable dovetail grip safety and polymer checkered grips.
| Frame Material | Steel |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Safety | Grip |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Frame Finish | Black Parkerized |
| Grips | Black Rubber |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length | 3.75" |
| Sight Configuration | Dovetail |
| Weight | 23.5 oz |
| Action | SAO |
| Capacity | 7+1 |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |