Kahr's P9 pistol operates with a trigger cocking DAO,lock breech with "Browning-type" recoil lug and a passive striker block with no magazine disconnect. It has a stainless steel slide, polygonal rifled barrel, polymer frame and grip. This model has a 3.5" barrel, black frame and textured grip, matte stainless steel slide, Tritium night sights, and comes with two 7-round magazines and one 8-round magazine.
| Sight Configuration | TruGlo Night Sights |
| Sight Style | Night |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Black |
| Type | Pistol |
| Weight Range | 9.00 oz to 15.99 oz |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Barrel Length | 3.60" |
| Grips | Textured Black Polymer |
| Slide Description | Serrated Matte Stainless Steel |
| Weight | 15 oz |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Type | Polygonal Rifled |
| Capacity | 7+1 |
| Action | DAO |