Youll find yourself adventure-ready with the CZ 600 Trail. This light compact rifle is packed with a full set of features that make a difference to todays marksman. The Trail features AR magazine compatibility in 223 Rem In addition to a common magazine, the Trail delivers ambidextrous mag release and safety levers that will feel familiar to those used to the AR platform. The PDW-style stock is quick to deploy and allows the Trail to collapse to a very compact OAL when space is at a premium.
| FireArm | yes |
| Receiver Material | Polymer |
| Weight | 6.10 lbs |
| Sights | Picatinny Rail |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Caliber | 223 Rem |
| Hand | Ambidextrous |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Finish Group | Black |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | 27.20"-35" |
| Trigger | AR-15 |
| Stock Description | 4 Position |
| Barrel Length | 16.20" |
| Capacity | 10+1 |
| Safety | Thumb |