The standard Cascade is our classic hunting rifle. A Cerakoted, #3 contour barrel finished in Graphite black complements the OD green finish on the stock.
| FireArm | yes |
| Capacity | 2+1 |
| Stock Finish Group | Green |
| Barrel Description | Threaded |
| Caliber | 7mm PRC |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Receiver Material | Steel |
| Action | Bolt |
| Weight | 7.30 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Twist | 1:8" |